Antradienio vakarą Klaipėdoje pristatytas vienas ryškiausių Klaipėdos krašto metų programos elementų – Edmundo Jakilaičio prodiusuotas filmas „Pūga prie Mėmelio. Klaipėdos atvadavimo saga“. Filmas –  įžanga į 2023-iuosius, kurie, pažymint prisijungimo prie Lietuvos 100-metį, LR Seimo nutarimu yra paskelbti Klaipėdos krašto metais. Minint reikšmingą sukaktį, visus metus klaipėdiečiai ir miesto svečiai bus kviečiami į specialius ir tradicinius renginius.

Dalyvaujant gausiam būriui garbingų svečių, dviejose pilnutėlėse „Forum Cinemas“ salėse,  pristatytas vienas ryškiausių artėjančių Klaipėdos krašto metų akcentų – istorinis filmas „Pūga prie Mėmelio. Klaipėdos atvadavimo saga“ (režisierius Andrius Lygnugaris).

„Šį vakarą, pačiu įtaigiausiu būdu, primintas svarbus Klaipėdos ir Lietuvos istorijos akcentas. Skirtingomis sąvokomis apibūdinamas Klaipėdos istorijos momentas – atvadavimas, išvadavimas, prijungimas – nekeičia turinio, kurio esmė ir prasmė viena –  Lietuva ir Klaipėda jau 100 metų drauge. Labai linkiu, kad žengdami į antrą šimtmetį, visi suprastume Klaipėdos istorinę ir dabartinę reikšmę bei Lietuvos kaip jūrinės valstybės svarbą. Tai unikali galimybė jaunajai kartai sugrįžti, atrasti ir būtent tokiu būdu pažvelgti į šį Klaipėdos ir Lietuvos istorijos puslapį, vis dar pilną įvairių interpretacijų. Dėkodamas kūrybinei komandai sakau, kad tai viena gražiausių ir įtaigiausių dovanų Lietuvos sujungimo su Klaipėda šimtmečio kontekste“, – sako Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

1923 metų sausio įvykiai Klaipėdos krašte – vienas įspūdingiausių, mistiniais pasakojimais apipintų Lietuvos istorijos epizodų, mat tuo metu ant kortos buvo pastatyta Lietuvos ateitis ir būtinybė turėti atvirą langą į pasaulį – Klaipėdos jūrų uostą. Tuomečiam Ministrui Pirmininkui Ernestui Galvanauskui inicijavus įspūdingiausią slaptą karinę operaciją, kuomet civiliai perrengti Ypatingos paskirties rinktinės vyrais, inscenizuotas vietos gyventojų sukilimas ir perversmas.

„Tokias istorijas, kokią papasakojome šiandien, reikia atrakinti dažniau – ir tam nereikia laukti specialios progos. Ši istorija tokia plati, tokia didelė, kad analizės ir kūrybinių darbų su ja gali būti begalės. Visiems linkiu atrakinti istorijas dažniau nelaukiant jokio ypatingo jubiliejaus“, – sakė filmo režisierius Andrius Lygnugaris.

Filmo kūrybinė komanda: prodiuseris – Edmundas Jakilaitis, režisierius – Andrius Lygnugaris, knygos autorius ir scenarijaus konsultantas prof. Alfonsas Eidintas, scenarijaus autorė Lina Antanavičiūtė. Filmą planuojama siūlyti įtraukti į Klaipėdos miesto savivaldybės bendrojo lavinimo mokyklų ugdymo planą. Klaipėdos miesto savivaldybė yra įsigijusi šio filmo autoriaus turtines teises.

Visi norintys filmą „Pūga prie Mėmelio. Klaipėdos atvadavimo saga“ Lietuvos kino teatruose – jau nuo lapkričio 18 d.

Klaipėdos krašto metams – išskirtiniai renginiai
Rengiant Klaipėdos krašto metams paminėti skirtą programą, dar 2021 m. sudaryta ekspertų grupė iš Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslininkų, švietimo ir kultūros sektoriaus, Klaipėdos savivaldybės administracijos atstovų. Programa susidės iš visus metus vykstančių specialių ir tradicinių priemonių.

„Klaipėdos krašto prijungimas – itin reikšmingas įvykis Lietuvos istorijoje, o šio įvykio šimtmečio minėjimas reikalauja apmąstytos, įvairiapusės ir  solidžios programos, kuri sujungtų skirtingų kartų ir patyrimų žmones. 2023 metais visoje Lietuvoje vyks įvairiausi renginiai, aktualizuojantys šio įvykio svarbą, o Klaipėdoje visu metus prisiminsime apie tai parodų atidarymuose, šokio spektakliuose, koncertuose, mokslinėse konferencijose, minėjimuose, skaitysime apie tai knygose, matysime filmuose. Svarbiausia, kad šiuos metus švęstų visa Lietuva ir kiekvienas iš mūsų skirtų laiko įsisąmoninti, kokia ypatinga Klaipėda yra mūsų valstybei“, – sako Klaipėdos savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Eglė Deltuvaitė. 

Prie šio visai Lietuvai reikšmingo įvykio paminėjimo, Klaipėdos miesto savivaldybė dar pernai pakvietė prisijungti ir NVO sektorių bei Klaipėdoje veikiančiais kultūros įstaigas – jau finansuoti 8 tęstiniai projektai (scenos menų, vizualiųjų menų, komunikacijos, šiuolaikinių technologijų srityse). Programą taip pat papildys proginiai kultūros bendruomenės inicijuoti projektai, reikšmingus renginius pristatys geriausi miesto kultūros ir meno kūrėjai.

Klaipėdos programos dalyviais tampa ir užsienio partneriai – Prancūzijos ambasada svarbiems istoriniams įvykiams paminėti,  rekonstruojamam skulptūrų parke, bei Klaipėdos universiteto teritorijoje statys atminimo ženklus, kvies į parodą. 100-mečio sukakties minėjimo renginiuose mieste lankysis užsienio partneriai, šalies vadovai, regiono atstovai.

Vieni svarbiausių renginių miestiečių lauks sausio 15-osios savaitgalį, kuomet ir minima Klaipėdos krašto diena. Sausio 14-ąją, miestiečiai bus pakviesti į jubiliejinį koncertą su žymiausiais šalies atlikėjais „Švyturio“ arenoje. Sausio 15-ąją bus atidaryta paroda „1923-iųjų metų Klaipėda ir Lietuva: istorija, politika, diplomatija“. Istorinėje sukilimo vietoje bus organizuojamas teatralizuotas Prefektūros šturmas.

DĖMESIO. Išsami KLAIPĖDOS KRAŠTO RENGINIŲ PROGRAMA bus pristatyta specialioje spaudos konferencijoje gruodį.