JŪROS ŠVENTĖ į miestą sugrįžta liepos 23-25 dienomis, o kartu su ja ir vienas laukiamiausių kiekvieno uostamesčio akcentų – burlaivių regata BALTIC REGATTA 2021. Trys vasaros vakarai pasiilgusiems draugų, muzikos, teatro, jūros ir istorijų, kurias gali papasakoti tik Jūros šventė. Laukiamiausia sugrįžta!

Jūros šventę galima patirti įvairiais būdais. Vienas jų – aplankyti jūrą, nuo kurios ir gimė šventės ištakos, kai paskelbta Jūros diena ragino visos Lietuvos žmones atrasti Baltijos jūrą. Jūros šventę galima išgirsti – kai šventės šurmuliui pasklidus po miestą, jos kuriamas „white noice“ sukuria su niekuo nesupainiojamą meditacinį gaudesį. Gatvėse, aikštėse ir skersgatviuose skamba geriausios muzikos kūrėjų natos, susijungiančios į dainas, o dainos į didžiuosius šventės koncertus. Jūros šventę galima ragauti, kai skonių erdvės – mugė, pikniko zona pakvimpa skirtingų pasaulio virtuvių gardėsiais, kulinarinio paveldo skanėstais. Jūros šventę galima matyti – spalvų terapija užburia šokančių fontanų istorijos, geriausių pasaulio filmų skveras, senamiesčio gatvėse įsikūrusios parodos ar netikėtos instaliacijos. Jūros šventė puošia – čia iš pačių kūrėjų perkame stilingus karolius, nepakeičiamus džemperius ir stiliaus tope esančius „must have“. Jūros šventė juntama ir per vandenį, kuriame plaukia ir varžosi, kuriame apsigyvena burlaiviai ir istoriniai laivai.

Šį kartą mes susitinkame liepos 23-25 d. Ir nors sunku numatyti koks pandeminis scenarijus tuo metu mus lydės, esame tikri, kad Jūros šventė ir vėl sujungs draugus ir gimines, kaimynus ir kolegas, čia ir vėl gims istorijos, draugystė, o gal net ir meilė.

Dėl sudėtingos pandeminės situacijos dviems „The Tall Ships Races“ uostams – Turku ir Mariehamnui pasitraukus iš birželio gale turėjusių vykti lenktynių, tokio masto renginys perkeliamas į 2024 metus. Sėkmingų Klaipėdos miesto vadovų, renginio organizatoriaus „Sail Training International“ bei likusių uostų dėka, Klaipėda sugrįžtančiais burlaiviais džiaugsis jau šią liepą.

„Kalendorinės vasaros pradžią Klaipėda pradeda mintimis apie artėjančius didžiuosius renginius, kuomet liepos gale miestas kvies į dvigubą šventę – čia susikirs Jūros šventės ir burlaivių regatos keliai. Tik vakar paaiškėjo visa galutinė situacija dėl „The Tall Ships Races“, todėl dabar jau oficialiai patvirtiname, kad iš lenktynių pasitraukus dviem uostams – „The Tall Ships Races“ perkeliami į 2024 metus. Tačiau nors ir su kitu vardu – regata į Klaipėdą sugrįžta Jūros šventės metu. Pasauliui vis dar išgyvenat pandeminius iššūkius, sulaukti stabilaus burlaivių dėmesio ir noro atvykti į Klaipėdą – didelis įvertinimas. Jūrinė dvasia, kuria miestą pripildo atplaukiantys burlaiviai – dovana kiekvienam klaipėdiečiui ir jūrai neabejingam uostamiesčio svečiui“, – sako Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.

Pandemija pakeitė burlaivių kryptį
Klaipėda kartu su dar dviem Baltijos jūros uostais – Talinu ir Ščecinu, vasarą pasitiks sugrįžtančius burlaivius. Visgi, „The Tall Ships Races“ burlaivių lenktynės, kurių starto uostu turėjo būti Klaipėda, šią vasarą neįvyks. Planuotos penkių etapų laivų varžybos Klaipėda-Turku-Mariehamnas-Talinas-Ščecinas, po ilgų diskusijų ir sudėtingų sprendimų, atšauktos.
Nelengvas sprendimas svarstytas ir priimtas po to po to, kai gegužės gale, dėl įtemptos pandeminės situacijos pasaulyje ir galimo COVID-19 paplitimo, apie savo pasitraukimą iš lenktynių pranešė Turku (Suomija) ir Mariehamno uostai (Alandų salos).
Turku miestui išplatinus pranešimą apie pasitraukimą iš lenktynių ir oficialias su pandemija susijusias priežastis, lenktynių organizatorius „Sail Training International“ (STI) ir likę lenktynių uostai sutiko, kad dėl esamų Suomijos kelionių apribojimų, burlaiviams į Turku atvykti nebebus įmanoma. Tiesa, net ir atšaukę savo dalyvavimą „The Tall Ships Races“ abu uostai reiškia didelį palaikymą naujai regatos idėjai.

„Mes labai tikimės, kad laivai nepakeis savo krypties ir Jūros šventės metu papuoš mūsų miestą. Dėkoju miesto vadovams už lankstų požiūrį, už įdėtas pastangas renginiui išsaugoti ir rastą sprendimą. Ispanų laivas „Atyla“ jau paliko savo gimtąjį uostą ir pamažu keliauja link mūsų. Kadangi įgyvendiname buriavimo praktikantų programą ir jau atrinkome praktikantus, tikimės, kad visi atrinktieji nepaisant įvykusių pasikeitimų sugebės suderinti datas ir leisis į ilgai lauktą jūros iššūkį“, – sakė jūrinių renginių koordinatorė Violeta Ulevičienė.

Lenktynių organizatorius „Sail Training International“ šiuo metu tebederina galutines renginio perkėlimo į 2024-uosius metus detales, kuomet tikimasi, kad lenktynėse vėl dalyvaus ženkliai daugiau burlaivių.

Jūros šventė – tokia kokios pasiilgome
Sugrįžtantys burlaiviai Klaipėdos miestą pasveikins Jūros šventės metu – liepos 23-25 dienomis. Naują regatą sudarys trys Baltijos šalių uostai – Talinas – Klaipėda – Ščecinas. Liepos 18-ąją, startavę Taline burlaiviai į Klaipėdą atplauks Jūros šventės dienomis ir renginiui suteiks ne tik jūrinės dvasios, bet ir daugiau šurmulio, įdomių susitikimų. Nors sugrįžtantis renginys netenka „The Tall Ships Races“ vardo, lenktynių organizatorius STI padės likusiems trims uostams pritraukti kuo laivų.

Anot renginio organizatorių VšĮ „Klaipėdos šventės“, stebint pandeminės situacijos valdymą ir visuotinės vakcinacijos mastus, tikimasi, kad iki Jūros šventės miestas ir visa Lietuva gyvens dar laisvesniu režimu. Visgi jau dabar planuojant šventės renginius, veiklas ir prekybą, nestabili Covid situacija yra esminis atskaitos taškas.

„Pakviesti į tikrą šventę, tokią kurios visi ilgimės, pasidalinti savo istorijomis, kurias sukaupėme, kurios nuspalvina mūsų miestą. Tikiu, kad mūsų visų pasiilgusių jūros ir šventės pagrindinis noras – užlieti miesto gatves švente ir šurmuliu, pakviesti didingą Jūros šventės eiseną, kuri apjungtų miestą ir uostą. Siekiame, kad šioje šventėje kiekvienas iš mūsų rastume bent po mažą dalelę to ko pasiilgome – bendravimo, teatro, muzikos, kino, jūros“, – sako Rūta Steponavičienė, VšĮ „Klaipėdos šventės“ projektų vadovė, laikinai vykdanti direktoriaus pareigas.