Vienintelis Lietuvos uostamiestis nusprendė nenusižengti ilgaamžei tradicijai ir paskutinįjį liepos savaitgalį, kuomet šalyje minima Jūros diena, visus jūrinės valstybės piliečius kviečia atiduoti pagarbą jūrai, padėkoti jos žmonėms ir būtent čia, pajūryje, pasisemti įkvėpimo kasdieniams darbams ir ateities iššūkiams.

Jūros šventės tradiciją Klaipėda puoselėja jau 86-us metus. Uostamiesčio vadovai ir Jūros šventės organizatoriai – viešosios įstaigos „Klaipėdos šventės“ komanda – neslepia, jog šiemet laukia didelis iššūkis  – liepos 24-26 dienomis suburti bendruomenę į tradicijos vertybėmis grįstą, bet saugų renginį.

„Šiemetės Jūros šventės koncepcija gimė po ilgų svarstymų, diskusijų bei konsultacijų su atsakingų institucijų specialistais, atsakingai įvertinus galimas grėsmes žmonių sveikatai, griežtai paisant saugumo rekomendacijų.  Tam, kad išsaugotume Klaipėdai brangią tradiciją, aukojame didžiuosius, mases sutraukiančius renginius – daugiatūkstantinę eiseną, koncertinę programą Kruizinių laivų terminalo ir Teatro aikštės scenose, dainuojančių ir šokančių fontanų programą bei fejerverką. Visa tai, neabejotinai sugrįš į ateities Jūros šventes, o šiemet švęsime atsargiau, ramiau, bet saugiau“,- sako Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas. Meras neslepia, jog jam kaip miesto vadovui  tenka spręsti rimtą dilemą – turint tokią progą lyg ir derėtų aktyviai kviesti žmones keliauti į uostamiestį, bet pasaulinės pandemijos kontekstas įpareigoja akcentuoti saugumo ir atsakingo elgesio dalykus: „Ir kviečiam, ir laukiam, bet drauge tikimės, jog noras pabūti, pamatyti, pažinti ir atšvęsti derės su kiekvieno asmenine atsakomybe už save ir greta esančiuosius“.

Šventės kodas – „Pasimatymai su vėju“

„Jūrašventinis“ savaitgalis į Klaipėdą turėtų atpūsti gaivius, gerą ūpą keliančius pajūrio vėjus. Šiemetinės Jūros šventės moto vasariškai romantiškas – „Pasimatymai su vėju“. Kultūrinė programa, anot organizatorių, taip pat atitiks judrią ir nenustygstančią pajūrio vėjų dvasią. Beje, vėjams teks užtikrinti ir pavyzdingą uostamiesčio erdvių vėdinimą.

Muzikinis, teatrinis bei šokio vyksmas liepos 24-26-ąją pasklis po visą senamiestį, numatyti pasirodymai neturės aiškiai fiksuotų ir programoje nurodytų vietų bei laiko žymų. Muzikantai, aktoriai, šokėjai (didžioji kultūrinės programos dalis remsis būtent Klaipėdoje dirbančių ir kuriančių menininkų potencialu) auditoriją „gaudys“ pačiose netikėčiausiose vietose: sudomins, privers stabtelėti, pasidžiaugti ir paleis ieškoti naujų staigmenų. „Šiemetinės Jūros šventės programą juokais pakrikštijome kultūrine – partizanine. Renginių iš anksto nereklamuosime, neskelbsime tikslių jų vietų. Jie patys susiras publiką ir truks tik tiek, kiek rekomenduoja specialistai – po 15 minučių. Joms ištiksėjus, programos dalyviai stabdys veiksmą, o po kiek laiko jau atsiras kitoje erdvėje“,- sako VšĮ „Klaipėdos šventės“ projektų vadovė Rūta Steponavičienė. Tokia pat taktika bus pritaikyta ir šventės programos žvaigždėms, kurie įprastinėmis sąlygomis būtų karaliavę didžiosiose scenose – visi vakariniai koncertai migruos iš vietos į vietą ir neviršys rekomenduojamų saugių laiko limitų.

Organizatoriai teigia programoje išsaugosiantys visas pagarbos jūrai ir jos žmonėms ceremonijas – tai šios šventės išskirtinumas ir vertybė. Svarbiu renginio akcentu turėtų tapti Dangės upė, kurioje planuojama tradicinė istorinių laivų ekspozicija „Dangės flotilė“, azartiškos vandens sporto varžybos bei muzikiniai pasirodymai laiveliuose. Kruizinių laivų terminalo krantines ir šiemet turėtų papuošti 6 istoriniai burlaiviai, Klaipėdą ir Jūros šventę atradę tarptautinio projekto „Baltic Sail“ dėka.

Šventės rengėjai taip pat planuoja naujovę tiems, kam priimtinas koronaviruso realijų atneštas nuotolinio bendravimo būdas – svarbiausius įvykius, renginius į virtualią erdvę perkels Jūros šventės televizija.

Bus ir medinių šaukštų…

Klaipėdos miesto savivaldybė tiesia geranorišką pagalbos ranką smulkiojo verslo atstovams – kultūrinio paveldo puoselėtojams, tautodailininkams, amatininkams ir visiems auksarankiams kūrėjams, kurie dėl šalyje galiojusio karantininio režimo prarado galimybę prekiauti renginiuose ir tuo pat metu neteko savo pajamų. Šiemetėje Jūros šventėje planuojama organizuoti prekybą iš laikinų įrenginių. Dėl padidintų reikalavimų žmonių saugai planuojamas perpus mažesnis laikinųjų prekybos vietų skaičius, prekiautojų palapinės pasklis didesnėje teritorijoje – tarp palapinių suplanuoti erdvūs tarpai, taip mažinant srautų susibūrimo riziką. Neabejojama, jog su prekybininkais pavyks susitarti ir dėl saugaus klientų aptarnavimo principų.

„Atsisakyti laikinosios prekybos negalime – tai pajamos, kurios leidžia miestui organizuoti šventę. Tuo pat metu tai  didelė pagalba nuo karantininio režimo nukentėjusiems kūrėjams bei smulkiajam verslui. Geroji žinia, jog šiemet išparduodant prekybos vietas bus taikomi mažesni rinkliavos tarifai. Tai dar viena Klaipėdos miesto paskata sunkmetį išgyvenančiam smulkiajam verslui“,- sako Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis.

VšĮ „Klaipėdos šventės“ norinčiųjų prekiauti Jūros šventėje paraiškų registraciją planuoja pradėti jau birželio 16-ąją. Visa su šia veikla susijusi informacija bus skelbiama tinklapyje www.jurossvente.lt .