Klaipėda gyvena istorinio įvykio nuotaikomis – po trylikos metų pertraukos miestas kelia tarptautinio Europos tautų folkloro festivalio „Europiada“ vėliavą. Dar vakar įnoringas klaipėdietiškas vėjas nuo Baltijos jūros blaškė renginio vėliavas, tačiau šį rytą nušvitusi saulė svetingai kviečia klaipėdiečius ir svečius pasinerti į spalvingą „Europiadą“. Daugiau nei septynios dešimtys kolektyvų iš keturiolikos Europos valstybių savo tautinių kostiumų spalvomis papuoš Klaipėdos miestą. Visgi, trejus metus pasaulį kausčiusi pandemija ir karo realijos lėmė mažesnį dalyvių skaičių nei tikėtasi. Klaipėda – vientelis Lietuvos miestas kuriame svečiavosi „Europiada“.

„Per visus Europiados gyvavimo metus, tiek iššūkių, kiek teko Klaipėdai, nei vienam kitam priimančiam miestui neteko patirti. Tiek išbandymų, kiek patyrė Klaipėda, belaukiant kol Europiada čia sugrįš, turbūt niekas ir negalėjo susapnuoti. Tačiau šiandien, nors pasaulis neatpažįstamai pasikeitė, džiaugiamės, kad 57-oji Europiada sugrįžta į Klaipėdą. Nuo šiandien visą savaitę 73 kolektyvai iš 14 šalių džiugins Klaipėdą, Lietuvą ir Europą savo tautinės kultūros šokiais, dainomis, apranga, nuotaika. Prisimenant 2009 m. Europiadą Klaipėdoje, norisi palinkėti, kad ir šį kartą miestiečiai ir svečiai įsitrauktų į šokėjų, muzikantų ir dainininkų sūkurį. Lai kiekvienas pajaučia tikrąją „Europiados“ dvasią“, – palinkėjo Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.

73 kolektyvai, 14 Europos šalių (Alandų salų, Belgijos, Bulgarijos, Čekijos, Vokietijos, Estijos, Ispanijos, Suomijos, Didžiosios Britanijos, Vengrijos, Italijos, Latvijos, Lenkijos, Švedijos), 1243 dalyviai – tokie svarbiausi 57-osios „Europiados“ skaičiai. Ženkliai mažesnis dalyvaujančių kolektyvų skaičius – trejus metus trukusios pandemijos ir karo realijų pasekmė.

„Po II-ojo pasaulinio karo gimė idėja suvienyti Europos tautas ir organizuoti tautinės kultūros festivalį. Šiandien vėl išgyvename karą Europoje, todėl labai svarbu pasidžiaugti Europos tautų vienybe. Ypatingai džiaugiamės, kad galime tęsti mūsų draugystę čia, Klaipėdoje. Tiesa, tenka pripažinti, kad mažesnį dalyvių skaičių lėmė dvi labai svarbios priežastys – pasaulinė pandemija, užsitęsusi ilgus metus ir prasidėjęs karas Ukrainoje”, – sakė „Europiados“ prezidentas Rudigeris Hessas.

Anot „Europiados“ prezidento, po žinios apie karą Ukrainoje kai kurios grupės iš karto atsisakė atvykti, o esančios piečiau šalys, tokios kaip Ispanija, Portugalija išreiškė abejonių dėl saugumo. Nors Tarptautinis Organizacinis Komitetas (TOK) aktyviai komunikavo apie Klaipėdą kaip saugų miestą, savo nuomonę pakeitė ne visi dalyviai.

„Europiados“ projekto vadovo Roberto Petraičio teigimu, nuo pat registracijos pradžios buvo akivaizdu, kad dalyvių skaičius bus mažesnis nei 2009 metais, tačiau po įvykių Ukrainoje registracijos tempai dar sulėtėjo. Vėliau, skaičius stabilizavosi ir šiuo metu įskaitant TOK narius, savanorius ir dalyvius, siekia 1500.  Daugiausiai dalyvių iš Latvijos, Vokietijos, Estijos, Belgijos.
Festivalio renginiai prasideda jau šį vakarą, liepos 13-ąją šešiose miesto vietose vyks iki sekmadienio. Palaikant kovojančią Ukrainą, renginį koordinuojanti įstaiga VšĮ „Klaipėdos šventės“ kiekvieną aikštelę dekoravo simboliniais saulėgrąžų žiedais.

Oficialus festivalio atidarymas – liepos 14 d. 19 val., kuomet Klaipėdos vasaros estradoje suplevėsuos 57-osios „Europiados“ vėliava. Nepamirštamą reginį sukurs po ilgų laukimo metų į Klaipėdą sugrįžę ryškūs dalyvių kostiumai, dainos, šokiai ir šildančios šypsenos. Renginio pradžioje susirinkusius Mažosios Lietuvos krašto dainomis pasveikins Lietuvos folkloro atlikėja Rasa Serra.

Teisę surengti festivalį „Europiada“ Klaipėda iškovojo dar 2017 m. Kur vyks festivalis tuomet spręsta Belgijos mieste Antverpene – būtent čia ir gimė pats renginys. Klaipėdoje festivalis turėjo vykti 2020 m., vėliau 2021 m., tačiau dėl pandemijos atšauktas ir perkeltas į šią vasarą.