Daugiau jūrinės kultūros, buriavimo, jūrinių edukacijų ir unikalių vandens maršrutų – tokias jūriškas patirtis suteiks naujas Klaipėdos savivaldybės inicijuotas projektas „Jūrinės kultūros edukacijos burlaiviuose“, sutartinai pervadintas į BURIŲ MIESTĄ. Projekto programą įgyvendins trys jūrinės kultūros sklaidos flagmanai – Lietuvos jūrų muziejus, Klaipėdos universitetas ir VšĮ „Klaipėdos šventės“. Programa sudarys sąlygas klaipėdiečiams pažinti gyvenimą buriniuose laivuose per edukaciją, buriavimo praktiką ar plaukiojimą programoje dalyvausiančiais burlaiviais.
„Klaipėda yra uostamiestis, todėl jūrinės kultūros puoselėjimas, jaunųjų ir suaugusiųjų edukavimas ir įtraukimas į jūrinę veiklą yra viena svarbiausių Klaipėdos kaip uostamiesčio klestėjimo sąlygų. Džiugu, kad esama tokių iniciatyvų. Labai tikiuosi, kad jų vis daugės ir klaipėdiečiai bei miesto svečiai atras jūrą iš naujo“, – sakė Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.
Ketvirtadienį, minint Europos jūros dieną, pristatytas naujas jūrinės kultūros puoselėjimui skirtas projektas. Ilgus metus įgyvendinamus didžiuosius miesto jūrinės kultūros projektus – regatas „Baltic Sail“ ir „Tall Ships Races“, Jūros šventę nuo šiol papildys unikalus, visą laivybos sezoną veiksiantis projektas–trimetė dalinio finansavimo programa – „Jūrinės kultūros edukacija burlaiviuose“.
Trimetę programą įgyvendins – Lietuvos jūrų muziejus, VšĮ „Klaipėdos šventės“ ir Klaipėdos universitetas. Šiemet į programos įgyvendinimą miestas investavo 80 000 eurų, o per trejus metus projektui bus skirta 240 000 eurų. Už šias lėšas per trejus projekto įgyvendinimo metus į edukacijas, buriavimą ir kitas veiklas bus įtraukta apie 4000 žmonių.
Kasmet visi programos vykdytojai sudarys galimybę 60 buriavimo praktikantų neatlygintinai atlikti praktiką buriniuose laivuose, 360 miestiečių su gidais paplaukioti buriniais laivais, bus sukurtos 6 jūrinės kultūros edukacijos programos, pritrauksiančios ne mažiau kaip 600 dalyvių, sukurti ir viešai publikuoti 3 turistiniai maršrutai, burlaivių lankymas bus įtrauktas į net 9 Klaipėdos kultūrinių renginių programas.
Programa klaipėdiečiams suteiks unikalią progą iš arčiau pažinti skirtingų tipų, istorinės patirties, bet neabejotinai vienodai reikšmingus burinius laivus – kurėnus „SüD.1“ ir „Kuršis“, reisinę „Dreverną“ vytinę „Vytautas Didysis“, mokomąjį-tiriamąjį burlaivį „Brabander“, jūrines jachtas „Odisėja“ ir „Lietuva“.
Projekte dalyvaujantys burlaiviai pažinčiai kvies ir savo denius atvers svarbiausiuose Klaipėdos miesto renginiuose – Jūros šventėje, „Baltic Sail“, Lietuvos Vakarų krašto dainų šventėje, Klaipėdos Pilies džiazo festivalyje, tarptautiniame gatvės teatrų festivalyje „Šermukšnis“, Klaipėdos miesto gimtadienio metu ir kituose. Vykdant vieningą projekto komunikaciją, sukurtas BURIŲ MIESTO programą atspindintis logotipas bei pagal Klaipėdos identitetą parengtas stilius.
Klaipėdos universiteto programa su „Brabander“ ir „Odisėja“
Į BURIŲ MIESTO programą įsitrauks du Klaipėdos universiteto burlaiviai – jūrinės valstybės simboliu neretai tituluojamas didžiausias plaukiojantis Lietuvos burinis laivas „Brabander“ ir jūrinė jachta „Odisėja“. Juose planuojamos edukacinės veiklos vaikams, jaunimui ir suaugusiesiems – kasmet visuomenei pasiūlant po 2 naujas jūros ir savęs pažinimo jūrinėje aplinkoje veiklas. Jų temos – nuo piratiškų žaidimų vaikams iki lyderystės ir išgyvenimo jūroje pagrindų.
„Klaipėdos universiteto laivai, ypatingai didžiausias Lietuvoje plaukiojantis burlaivis „Brabander“, ne vieną dešimtmetį pasaulyje reprezentuoja ne tik Universitetą, bet ir Klaipėdos miestą bei Lietuvą – jūrinę valstybę. Tam, kad galėtume deramai atstovauti mūsų šaliai prestižinėse regatose, kad būtume matomi ir konkurencingi, reikia ir finansinių išteklių, ir rūpesčio, ir palaikymo. Džiaugiamės miesto dėmesiu šiai sričiai. Dirbdami ranka rankon galėsime pasiekti daugiau: saugoti ir puoselėti esamas jūrinio buriavimo tradicijas, stiprinti jūrinę kultūrą uostamiestyje. Tai – Klaipėdos išskirtinumas ir stiprybė”, – sake Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas.
Intriguojančia naujiena turėtų tapti drauge su buvusiu Klaipėdos universiteto rektoriumi emeritu, Lietuvos povandeninės archeologijos pradininku prof. Vladu Žulkumi kuriamas pirmasis kultūrinis maršrutas jūroje nuskendusių burinių laivų vietoms aplankyti. Maršrute bus aprašyti laivai, pateikta jau turima narų ir mokslininkų medžiaga, taip pat bus organizuotos pilotinės visos dienos ekskursijos su narais į burlaivių nuskendimo vietas.
Burių miestui itin reikšminga ir tai, jog KU buriniuose laivuose bus sudarytos sąlygos 20-iai buriavimo praktikantų iš Klaipėdos patirti jūrą ir bangas, t. y. sudalyvauti plaukimuose į artimiausius uostus Liepoją ir Gdanską.
Planuojama, jog per 3 metus jūrinės kultūros edukacinėse programose turės galimybę sudalyvauti 600 dalyvių, į jūrą išplaukti – per 60. Vien šiemet planuojamos 8 teminės ekskursijos su gidu po uosto akvatoriją.
Lietuvos jūrų muziejaus: naujas kultūrinis maršrutas, autentiškos edukacijos
Naują jūrinės kultūros puoselėjimui skirtą projektą su programa – „Ąžuolinės burės“ papildo ir Lietuvos jūrų muziejus, kuris supažindins su kiek neįprasta ir mažiau žinoma buriavimo forma – tradicinės Kuršių marių laivininkystės tąsa.
„Lietuvos jūrų muziejus, dar 2000-iaisias prisijungęs prie tradicinių šio krašto burvalčių – kurėnų – grąžinimo į Kuršių marias, džiaugiasi ir didžiuojasi, kad šiame projekte susijungusios Klaipėdos laivų burės įkvėps jaunimą atrasti jūrą iš naujo, Klaipėdai grąžins burių miesto vaizdą, tuo pačiu stiprindamas Lietuvos, kaip jūrinės valstybės įvaizdį. Mūsų tikslas – padėti prisijaukinti vandens tolius kiekvienam, išplaukti po burėmis ten, kur nebėra žemės po kojomis, taip atveriant ne tik istoriją, bet svarbiausia – keičiant mąstymą žvelgti ir veikti taip, lyg nebūtų jokių ribų minties ir dvasios polėkiui“, – sakė Olga Žalienė, Lietuvos jūrų muziejaus direktorė.
Jau šią vasarą klaipėdiečiams ir miesto svečiams bus suteikta galimybė pajusti „autentiško“ buriavimo dvasią pristatant 2001 metais atkurtą kurėną „SüD.1“ ir suteikiant galimybę užlipti ant jo denio. Lietuvos jūrų muziejaus programoje ir unikali galimybė mažiausiai 20-čiai praktikantų semtis buriavimo praktikos, taip pat numatomas 2 parų plaukimas burlaiviais Kuršių marių akvatorijoje tradicinių burvalčių regatos „Burpilis“ metu.
Jūrinės kultūros mylėtojams bus pristatytas ir elektroninėje erdvėje pateiktas naujas kultūrinis maršrutas – Klaipėda-Juodkrantė-Klaipėda, kurį išbandyti galės visi norintys. Šio plaukimo metu numatoma supažindinti su Kuršių nerijos gamtine geneze ir Kopgalio, jauniausia Lietuvos žeme, formavimusi. Naujai sukurtu maršrutu bus organizuojami nemokami plaukimai su gidais, kuriuose galimybę sudalyvauti gaus bent 120 asmenų. Muziejus BURIŲ MIESTO programoje pristato ir dvi edukacijas „Keliam bures“ ir „Pats laivę dariau“.
„Klaipėdos šventės“ kvies pažinčiai su „Lietuva“
Reikšmingus jūrinės kultūros projektus įgyvendinanti VšĮ „Klaipėdos šventės“, tokius kaip Jūros šventė, „Baltic Sail“, didžiųjų burlaivių lenktynės „The Tall Ships Races“, kurios į Klaipėdą sugrįš jau kitąmet, projektu stiprina ir siekia užtikrinti jūrinės kultūros projektų tęstinumą. Tam BURIŲ MIESTO programą papildo Klaipėdos savivaldybės laivas – jachta „Lietuva“.
Kaip ir kitų projekto partnerių programos, bendradarbiavimas su jachta „Lietuva“, sudarys sąlygas Klaipėdos miesto bendruomenei artimiau susipažinti su jūrine kultūra, skatins išbandyti buriavimą taip buriant jūrą mylinčią, jūrinę kultūrą puoselėjančią ir perduodančią tradicijas iš kartos į kartą miesto bendruomenę.
Legendinės jachtos „Lietuva“ dalyvavimas projekto įgyvendinime – unikali galimybė supažindinti miesto gyventojus su gilia Klaipėdos laivybos istorija. Įgyvendinant 3 metų projektą, kasmet, klaipėdiečiams bus pasiūlytos 2 edukacinės programos, kuriose numatoma daugiau nei 500 dalyvių, net 20 miesto gyventojų bus suteikta galimybė išbandyti savo jėgas buriuojant kartu su jachtos Lietuva įgula atviroje jūroje.
Numatoma įgyvendinti net 12 pažintinių pasiplaukiojimų jachta su gidu, o aplankyti legendinės jachtos denį bus galima kultūrinių renginių Klaipėdos mieste metu – pirmasis jų, birželio 3-ąją vyksiantis aitvarų festivalis „Vėjų vėjai“.