Į Klaipėdos senamiestį sugrįžta seniausias Lietuvoje – Klaipėdos šviesų festivalis. Vasario 20-22 d. vyksiančio festivalio programoje – keliolika intriguojančių projektų, šviesos instaliacijų specialiai sukurtų Klaipėdai ir minimoms sukaktims. Festivalio tema – KOSMOSAS TARP KLAIPĖDOS BOKŠTŲ, kviečia į unikalią kelionę tarp dviejų svarbiausių Klaipėdos istorinių taškų – atkurto Klaipėdos pilies bokšto ir buvusio centrinio pašto pastato, kuriame kadaise gyveno iškilus astronomas Friedrichas Vilhelmas Argelanderis. Festivalio maršrutas taps simboliniu keliu, jungiančiu praeitį su dabartimi, mokslą su menu, legendas su šiuolaikinėmis technologijomis. Šviesa ir kosmosas susilieja Klaipėdos bokštų panoramoje, įprasminant ir Simono Dacho 420-ąsias gimimo metines. Festivalis lankytojų lauks 18.00–23.00 val.
Sugrįžtantis Klaipėdos šviesų festivalis tris vakarus kviečia šviesos ir žmogaus, šviesos ir gamtos, šviesos ir miesto dialogui. Festivalis ne tik sugrįžta, bet ir atidaro Klaipėdoje minimus Simono Dacho metus. Festivalio organizatoriai tris vakarus kviečia šviesos dialogui, stebint ir ne visuomet tikintis nustebti. Šviesos menas pastatus, objektus, erdves transformuos į dinamiškas drobes, kuriose atgis spalvingi šviesos objektai, animacija ir istorijos, sinchronizuojamos su garso peizažais, siekiant sukurti įtraukiančią patirtį. Ši šviesos, meno ir technologijų sintezė suteikia Klaipėdos miestui kultūrinio gyvybingumo, kviečia įvairią auditoriją stebėti reginį “jūriniame” fone.
Festivalio startas – su įspūdinga dedikacija Simono Dacho metams
Vasario 20 d., ketvirtadienį, 19.00 val., festivalio organizatoriai kviečia į barokiniais skambesiais ir atspalviais nušviestą Klaipėdos šviesų festivalio bei jubiliejinių Simono Dacho metų atidarymą. Būtent po atidarymo ceremonijos nušvis visi Klaipėdos šviesų festivalio objektai ir instaliacijos.
Klaipėdos šviesų festivalio ir Simono Dacho metų atidarymas prie istorinės Klaipėdos piliavietės taps simboliniu miesto kultūrinės tapatybės ir istorijos susiliejimu. Ugnies, šviesos ir lazerių instaliacijos, lydimos specialiai sukurtos muzikos, pavers šią reikšmingą erdvę gyvu dialogu tarp praeities ir dabarties, atgaivinant miesto istoriją šiuolaikinėmis meninėmis formomis.
Ryškų akcentą Simono Dacho metų atidarymui suteiks „Ugnies teatro“ pasirodymas. Atidarymo renginį papildys speciliai šiai progai sukurta, klaipėdiečio kompozitoriaus Kristijono Lučinsko muzika bei įspūdingas šviesos ir lazerių šou. Iškilmingą ir šventinę renginio atmosferą papuoš Klaipėdos Simono Dacho progimnazijos mokinių pasirodymas.
Vienu svarbiausių vakaro akcentų taps – pirmą kartą visa jėga ir galybe nušvisiančio Klaipėdos pilies bokšto iliuminacija, kuri visas tris dienas rodys kelią ir festivalio svečiams.
Klaipėdos šviesų festivalio ir Simono Dacho jubiliejinių metų atidarymas vyks Klaipėdos Piliavietės išorinėje pusėje.
Kosmosas tarp Klaipėdos bokštų ir keliaujanti Taravos Anikės sesė
Šių metų Klaipėdos šviesų festivalio tema „Kosmosas tarp Klaipėdos bokštų“ primena, kad kiekvienas iš mūsų esame visatos dalis – tarsi žvaigždės, skleidžiančios savo unikalią šviesą miesto erdvėje.
Festivalyje bus pristatyta dvi dešimtys įvairių projektų, atrinktų arba sukurtų atliepiant dvi pagrindines linijas – Simono Dacho metus bei kosmosą ir visa tai, kas patenka į šią nepaprastai plačią temą. Čia derės šiuolaikinis ir populiarusis menas išreikštas šviesomis, kvies interaktyvios projekcijos, meninės instaliacijos, lazerių šou, edukacijos. Didžioji dalis projektų įsikurs Klaipėdos centre, o alternatyvus šviesos instaliacijų „štabas“ kvies į LIGHT HOUSE erdvę, kurioje vyks edukacijos ir pristatymai.
Festivalio intriga – su Simonu Dachu tapatinamos – Taravos Anikės sesės apsilankymas šviesų festivalyje. Keliaudama per festivalio projektus, įstaigas, kartu su savimi atsineš intrigą bei menines improvizacijas.
Sugrįš netikėtai dingusi pilnatis
Pilnatis, netikėtai dingusi kalėdiniu laikotarpiu, sugrįžta į Klaipėdą kaip simbolinis atgimimo ir šviesos ženklas. Šių metų sausį danguje nušvitęs išskirtinis kosminis reiškinys – planetų paradas, kai kelios planetos išsirikiavo į vieną liniją, tapo dar vienu įkvėpimo šaltiniu ir Klaipėdos šviesų festivalio instaliacijoms. Ši reta dangaus harmonija atsispindės net keliose šviesos instaliacijose, o sugrįžtantis mėnulis “parsives” ir visą Saulės sistemą.
Klaipėdos pilies bokštas taps šviesos ir istorijos simboliu, kurio sienas nušvies interaktyvios projekcijos. Klaipėdos pašto pastatas primins apie jo istorinį ryšį su astronomu Argelanderiu – žmogumi, kurio darbai padėjo suvokti žvaigždžių judėjimą ir jų išsidėstymą danguje.
Festivalio lankytojai galės „pagauti kosminius signalus“ futuristinėje šviesos ir garso instaliacijoje, kuri primins senovinį gramofoną ir fiksuos paslaptingus Visatos aidus. Dinamiškos lazerių ir LED instaliacijos įvairiose lokacijose taps energijos šaltiniu visam festivaliui, jungdamos pagrindinius jo taškus į vieną didingą šviesos kelionę.
Vienas įspūdingiausių festivalio reginių – „Didysis sprogimas“ – galinga lazerių instaliacija, kuri įtrauks lankytojus į Visatos atsiradimo stebuklą, išryškindama chaotišką, tačiau harmoningą erdvės plėtrą.
Ypatingas projektas – norvegų menininkės interaktyvi, įtraukianti instaliacija, kuri panardins publiką į vizualiai įspūdingą patirtį. Žiūrovams atsiduriant prožektorių šviesoje priešais instaliaciją, šviečiantis ledas ištirpsta į tekantį vandenį. Žiūrovams atsitraukus, ledas vėl užšąla. Kuo ilgiau įsitraukiama į užburiančius vaizdus, tuo stipresnis tampa vandens srautas, kol galiausiai jis virsta tamsia audra – artėjančia prie negrįžimo taško. Per šią tiesioginę ir poetišką sąveiką instaliacija kelia gilių klausimų apie mūsų santykį su aplinka: ar jau per vėlu išgelbėti mūsų pasaulį?
Išsami festivalio programa bus paskelbta jau netrukus.
Bendruomenę jungiantys projektai
Klaipėdos šviesų festivalis – bendruomeniškumo, kultūros ir verslo sinergija. Festivalis kaskart įtraukia miesto įstaigas, menininkus ir iniciatyvius žmones. Muziejai, kultūros centrai ir edukacinės įstaigos festivalio metu atveria duris lankytojams, suteikdami galimybę nemokamai ar išskirtinėmis sąlygomis susipažinti su miesto istorija ir menu.
Festivalio programoje – Lietuvos jūrų muziejaus reginys laive M52 „Sūduvis“, kur lankytojai galės pajusti jūrinės istorijos dvasią. LNDM Laikrodžių muziejus ir Prano Domšaičio galerija kvies patirti laiką kitaip, o Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus kiemelis atgaivins XVIII a. miesto istoriją. Etnokultūros centras pristatys Užgavėnių kaukių ekspoziciją ir instaliaciją „Pavasario šaukliai“.
Prie festivalio aktyviai prasideda ir verslo bendruomenė: VMG Projects, Stemma Group su „Memelio miesto“ projektu, „Kavos Architektai“ ir kiti.
Alternatyvios šviesos toliau nuo centro
Klaipėdiečiai ir miesto svečiai Šviesų festivalio metu bus kviečiami į Lighthouse inovacijų centrą, kur veiks interaktyvios šviesų instaliacijos, edukaciniai renginiai, interaktyvūs žaidimai bei meninės veiklos, muzikiniai ir pramoginiai pasirodymai. Lankytojus pasitiks didelė instaliacija „Gyvybė“, atkreipianti dėmesį į besikeičiantį urbanistinį miesto veidą ir technologinės inovacijos svarbą. Atvirų durų dienos Lighthouse inovacijų centre kvies susipažinti su garsaus šviesų menininko Lino Kutavičiaus šviesų instaliacijomis. Šviesų festivalio lankytojai kviečiami į paskaitą apie šviesos psichologinį poveikį, kuri padės suprasti, kaip šviesa veikia mūsų emocijas ir aplinką. Lighthouse inovacijų centre veiks dirbtuvės, kurių metu dalyviai mokysis gaminti šviestuvus, lavindami savo kūrybingumą ir technologinius įgūdžius.
Renginį finansuoja – Klaipėdos miesto savivaldybė, įgyvendina VšĮ Klaipėdos šventės.