Vasario 23-25 vakarais į Klaipėdos senamiesčio gatves ir skverus sugrįžta 8-asis KLAIPĖDOS ŠVIESŲ FESTIVALIS. Operatyviai prisitaikęs prie pasikeitusių pasaulinių realijų, festivalis demonstruoja atsakingą ir tvarų požiūrį į energetinių išteklių naudojimą. Atgimimo aikštėje įsikūrusi ir iš saulės kolektorių sudaryta instaliacija „Monolitas“, du mėnesius generuos festivaliui reikiamą žalią energiją.

Klaipėdos šviesų festivalis – Tarptautinės šviesos festivalių organizacijos (International Light Festivals Organization) narys, ne tik žengia su pasaulinėmis tendencijomis, bet ir jas generuoja. Anot renginio organizatorių VšĮ „Klaipėdos šventės“, neabejojama, kad 2023 m. Klaipėdos šviesų festivalis taps ĮKVĖPIMU, ATRADIMU IR PAVYZDŽIU kitiems Europos festivaliams.

Instaliacija – apie paradoksalias pasaulio priklausomybes
 „Monolitas“, kurio vertimas galimas ir kaip „šiuolaikinis Dievas“, atspindi dabartinio pasaulio paradoksus, grindžiamus mūsų absoliučia priklausomybe nuo energetinių resursų, šiuolaikinių technologijų, dirbtinio intelekto. Instaliacijos formą ir idėją įkvėpė Stenlio Kubriko 1968-ųjų filmas – „2001 m. Kosminė odisėja“.

Projektu siekiama Lietuvos mastu atkreipti dėmesį į Klaipėdos šviesų festivalį, ne tik kaip regiono lyderį panašių festivalių kontekste, bet ir lygiavertį konkurentą Europos šviesų festivalių lygoje, kuris generuoja tendencija ir jas sėkmingai įgyvendina.

 Festivalis – iš savos energijos resursų
Šviesos instaliacija „Monolitas“ – vienas svarbiausių 2023 m. Klaipėdos šviesų festivalio projektų, atliepia šiuo metu itin aktualias – energijos taupymo ir tvarumo temas. „Monolito“ korpusą sudaro 50 saulės kolektorių (galingumas – 20 KW), kuriuos instaliacijai parūpino saulės elektrinių įrengimo ekspertai – UAB „Laba energija“.

„Nusprendėme prisidėti prie projekto, nes jis skirtas mūsų mylimam miestui, kurio dalimi patys esame. Čia gyvename, čia auga mūsų vaikai, bėga gražiausios mūsų akimirkos su šeima, draugais, komanda ir natūralu, kad norisi drauge kurti miestą, stiprinti bendruomenę ir prisidėti prie miestui svarbių projektų bei renginių. Verslas yra tie patys žmonėms, kuriems smagu kurti pridėtinę vertę, džiaugtis savo indėliu, todėl su visa komanda apsitarę nematėme jokių abejonių ar dvejonių“, – sako „Laba energija“ direktorė Monika Saltonė.

Saulės moduliai du mėnesius, nuo sausio 17-osios iki kovo 15 d., gamins elektros energiją kurią perduos energijos skirstymo operatoriui ESO. Sugeneruotą energiją priskyrus VšĮ „Klaipėdos šventėms“, ji bus naudojama Klaipėdos šviesų festivalio poreikiams.

Konstrukcijos pagrindas – 9 m aukščio, 1,47 m ilgio, 4,75 m pločio pastolinė konstrukcija, kurią surinko ištikimi Klaipėdos miesto renginių draugai – UAB „Globalita“ ir UAB „Layher Baltic“ komanda.

Perpus mažesnis elektros poreikis
2022 m. surengto Klaipėdos šviesų festivalio metu sunaudota – 5288,1 kw elektros energijos, kuri tuometėmis kainomis nesiekė ir 1 proc. festivalio biudžeto. Vertinant 2023-ųjų festivaliui atrinktus ir planuojamus projektus, festivalis sunaudos apie 3000 kw energijos, arba 43 proc.mažiau nei pernai.

Per du veikimo mėnesius, nuo sausio 17-tos iki kovo 15 d., preliminariais skaičiavimais bus pagaminta iki 800-1000 kWh (kilovatvalandžių) elektros energijos, taip sumažinant Šviesų festivalio išlaidas elektrai. Generacija itin priklauso nuo saulėtų dienų skaičiaus. Nors festivalis vyksta tamsiausiu metų laiku, kuris elektros gamybai yra vienas nepalankiausių, tačiau anot projekto sumanytojų – „Klaipėdos šventės“ komandos, visi žingsniai svarbūs.

Veikiant šiai elektrinei ištisus metus būtų galimą pagaminti žalios atsinaujinančios elektros energijos 2 ar net 3 festivalio reikmėms užtikrinti t.y apie 11 000 kWh. Esant kitokiai tokios elektrinės konstrukcijai/ pasvirimo kampams, kitaip orientavus į pietus (jei moduliai guldomi sienos principu, ne ant stogo nėra taip efektyvu) galima generacija ir iki 22 000 Kwh per metus.

Ypatingas apšvietimas ir garso takelis
Vizualiniai projekto sprendimai – šviesos dizainas, patikėtas menininkui Oskarui Stirnai, kuris instaliacijos veikimą sukūrė trimis etapais: prologas-pulsavimas (nuo sausio 17 d. iki vasario 22 d.), kulminacija (Klaipėdos šviesų festivalis) ir grįžimas (po šviesų festivalio iki kovo 15 d.).

Anot šviesos menininko, „Monolitas“ – slėpiningai pulsuojantis saulės monumentas, besikeičiant paros metui įtraukia stebėtojus į vis naują erdvinę audiovizualinę patirtį. Per sijų kompoziciją plūsta į audio liniją reflektuojanti šviesa, o instaliacijos patirtį papildo garso takelis kintantis su paros dinamika, lygiagrečiai pasiekiančio planetą saulės energijos kiekiui. Instaliacijos apšvietimas veiks nuo 17.00 iki 1.00 val.

Instaliacijai apipavidalinti sukurti keturi skirtingi muzikiniai takeliai – rytui, dienai, vakarui, taip siekiant pridėti instaliacijai interaktyvumo. Garso autorius – Pijus Džiugas Meižis.

TVARIOS ŠVIESOS KŪRĖJAI:
IDĖJA – VšĮ „Klaipėdos šventės“
SAULĖS KOLEKTORIAI – UAB „Laba energija“
PASTOLINĖ KONSTRUKCIJA – UAB „Globalita“, UAB „Layher Baltic“
ŠVIESOS DIZAINAS – Oskaras Stirna „Spaces Spaces Spaces“
GARSAS – Pijus Džiugas Meižis